24 stycznia 2016 Beata Lutomska

Psychoterapia online – co to takiego?

SONY DSC

W dobie Internetu wzrasta fascynacja możliwościami, jakie niesie dostęp do sieci. Zakupy online, przelewy bankowe, komunikacja z ludźmi na całym świecie – te czynności dla wielu osób stanowią codzienność oraz zdecydowanie pomagają w zaoszczędzeniu czasu. Wiele instytucji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób korzystających z sieci. Z tego właśnie powodu zrodził się pomysł prowadzenia również psychoterapii oraz konsultacji psychologicznych przy pomocy Internetu. Zatem, drogi Czytelniku, jeżeli jesteś zainteresowany tym, w jaki sposób przebiega proces takiej psychoterapii online, jakie są jej zalety oraz wady – zapraszam do zagłębienia się w niniejszy artykuł.

Rozmowy z psychoterapeutą – psychoterapia online odbywa się głównie przy pomocy programu Skype, który umożliwia wideokonferencje. Pierwsze formy kontaktu zazwyczaj odbywają się poprzez e-mail, gdzie terapeuta wraz z pacjentem omawiają ogólne zasady korzystania z tej formy psychoterapii oraz ustalają dogodne dla obu stron terminy konsultacji.
Według badań, taka forma prowadzenia psychoterapii, oprócz tego, że jest bardzo korzystna ze względów finansowych (odchodzą na przykład koszty związane z dojazdem do gabinetu terapeuty), w wielu przypadkach jest nawet zdecydowanie bardziej skuteczniejsza niż tradycyjne spotkania z terapeutą.


Konsultacje poprzez Internet pomagają również przełamać pierwsze obawy występujące przed kontaktem z psychoterapeutą. Osoby, które wahają się, czy pójść na terapię, mogą także skorzystać z formy terapii online, aby odbyć w ten sposób pierwsze rozmowy z terapeutą. Następne spotkania, zgodnie z chęciami pacjenta oraz wskazaniami terapeuty – można przenieść do gabinetu. Podobnie w przypadku każdej terapii prowadzonej drogą internetową – jeżeli obie lub jedna ze stron posiadają przeczucie, że kontakt online jest niewystarczający lub nie przynosi zamierzonych efektów, istnieje możliwość kontynuowania terapii w tradycyjnej formie. Oprócz tego, Internet niesie ze sobą większe poczucie bezpieczeństwa i anonimowości. Należy również pamiętać, że, podobnie jak w przypadku terapii przeprowadzanej w gabinecie, w terapii online obowiązuje zasada poufności, która oznacza, że przeprowadzane rozmowy nie są udostępniane ani omawiane z żadnymi innymi osobami.

Aby rozpocząć konsultacje online, należy przede wszystkim posiadać chęci do przezwyciężenia problemu, chęci do zmian w swoim życiu, należy także być gotowym do podzielenia się swoimi przeżyciami z drugą osobą. To jest podstawą każdej psychoterapii.


W kwestiach technicznych natomiast, niezbędny jest komputer z szybkim dostępem do Internetu oraz wskazane jest posiadanie kamery internetowej. Wskazane jest także posiadanie podstawowych umiejętności obsługi komputera, aby bezproblemowo móc nawiązać kontakt z psychoterapeutą. Należy również zapewnić sobie spokój i ciszę. Dobrze, jeżeli w pomieszczeniu nie ma żadnych rozpraszających przedmiotów, a telefon komórkowy jest wyłączony na czas trwania sesji.

Zdjecie:http://www.gratisography.com/

Tagged: , , ,

About the Author

Beata Lutomska Jeśli zauważyli Państwo w śród swoich bliskich lub u siebie niepokojące objawy zachęcam do kontaktu w celu przeprowadzenia wstępnej rozmowy.

Pomoc psychologiczna i skuteczna psychoterapia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, masz problem w komunikacji z dorastającą młodzieżą umów się na wizytę.