26 kwietnia 2015 Beata Lutomska

Psychoterapia nie taka straszna

Kim jest w zasadzie psychoterapeuta?

Osobą, która radzi nam, jak mamy postępować? Kimś, kto sam rozwiąże nasze problemy? A psychoterapia – spotkaniem towarzyskim, które niczym się nie różni od wyjścia na kawę z najlepszym przyjacielem?

Nic bardziej mylnego. Jak to wygląda w rzeczywistości oraz czy faktycznie jest się czego bać, opiszę w poniższym artykule.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że psychoterapeuta jest osobą, której możemy powiedzieć wszystko (i mieć przy tym pewność, że zachowa ona tajemnicę zawodową). Jednak relacja z psychoterapeutą różni się od relacji koleżeńskiej przede wszystkim tak zwaną asymetrią ról. Psychoterapeuta podczas terapii poświęca się całkowicie problemom swojego rozmówcy. Skupia się tylko i wyłącznie na problemach pacjenta i im poświęca swoją uwagę. Cechują go profesjonalizm i wiedza, dzięki którym może być bezstronny w stosunku do pacjenta i obiektywny wobec jego problemów.

Psychoterapeuta również nie udziela rad. Takie zachowanie z jego strony byłoby nieetyczne, gdyż kwestionowałoby to zdolność pacjenta do własnych umiejętności rozwiązywania problemów. Istnieją jedynie nieliczne przypadki, w których terapeuta ma obowiązek poinformować osoby trzecie o informacjach, które otrzymał od pacjenta, jednak dotyczą one „ekstremalnych” sytuacji, na przykład takich, w których może dojść do zagrożenia życia lub zdrowia samego pacjenta lub innych osób.

Czy na psychoterapię uczęszczają tylko osoby chore psychicznie?

Oczywiście, że nie. Jest to jedno z błędnych przekonań, w które wierzy wiele osób. I niestety, mit ten odstrasza osoby potrzebujące pomocy psychologicznej, które unikają jej ze strachu przed przypięciem sobie „łatki” osoby chorej psychicznie. Choć psychoterapeuta pomaga osobom z zaburzeniami osobowości, często pojawiają się w jego gabinecie również osoby nieobarczone chorobami, ale borykające się z różnymi problemami na polu zawodowym lub osobistym. Z pomocą psychoterapeuty starają się odnaleźć źródła złego samopoczucia psychicznego, określić cel i drogi jego rozwiązania oraz przezwyciężają wszelkie trudności pojawiające się podczas jego realizacji.

Kiedy więc należy podjąć psychoterapię i do kogo jest ona adresowana?

Najlepiej już w pierwszym momencie, kiedy zaczynamy widzieć u siebie lub bliskich nam osób pierwsze niepokojące symptomy. Wczesne dostrzeżenie problemów zdecydowanie zwiększa szanse na powodzenie terapii. Warto rozpocząć spotkania z terapeutą, kiedy odczuwamy niezadowolenie z życia, przeważają w nas negatywne emocje, przeżywamy kryzys lub trudniejsze chwile w związku.

Jak wygląda rozmowa z psychoterapeutą?

Początkowo ma ona formę konsultacji psychologicznej. Pomaga ona określić rodzaj problemów, z jakimi się borykamy. Następnie rozpoczyna się psychoterapia, dzięki której klient z pomocą psychoterapeuty poznaje siebie, uczy się rozumienia własnych emocji i myśli, dostrzega przyczyny przeżywanych trudności i odnajduje sposoby radzenia sobie z nimi.

Po co nam terapia, skoro mamy osoby, z którymi możemy o wszystkim porozmawiać?
Warto pamiętać, że terapia jest zupełnie czymś innym niż rozmową z bliską, zaufaną nam osobą. Różni się przede wszystkim tym, że terapeuta nas nie ocenia. Nie udziela nam rad i nie mówi, jak powinniśmy postąpić, natomiast pomaga nam samym znaleźć odpowiednią drogę do rozwiązania problemu. Stosuje on specyficzne techniki, dzięki którym osiągane zostają cele terapeutyczne. Tak więc nie każdy może poprowadzić psychoterapię, ponieważ wymaga to ogromnego doświadczenia i wiedzy.

Jeśli zastanawiasz się, drogi Czytelniku, czy warto udać się na psychoterapię – spróbuj. Warto umówić się na pierwsze spotkanie. Dowiesz się, jak wyglądają sesje i sam ocenisz, czy warto w nich nadal uczestniczyć. Pamiętaj, że sukces tych spotkań zależy głównie od Ciebie, Twojego zaangażowania i motywacji do pracy. Tak więc, jeśli czujesz, że znajdujesz się w złej sytuacji życiowej, że Twoje problemy Cię przerastają i pragniesz zmiany – nie wahaj się.

Nie bój się psychoterapii!

 

Tagged: , , ,

About the Author

Beata Lutomska Jeśli zauważyli Państwo w śród swoich bliskich lub u siebie niepokojące objawy zachęcam do kontaktu w celu przeprowadzenia wstępnej rozmowy.

Pomoc psychologiczna i skuteczna psychoterapia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, masz problem w komunikacji z dorastającą młodzieżą umów się na wizytę.