10 maja 2015 Beata Lutomska

Bezsenność – jak sobie z nią radzić?

Bezsenność. Słowo znane nam wszystkim. Na pewno niemal każdy z nas miał kiedyś sytuację, podczas której przewracał się w łóżku z boku na bok, próbując zasnąć. Dobrze znana jest nam irytacja w momencie, kiedy wiemy, że nazajutrz czeka nas ciężki dzień i chcemy być wypoczęci i pełni sił. Kiedy jednak problemy ze snem powinny zacząć nas niepokoić?

Najczęściej zdarza się, że nie możemy zasnąć po bardzo ciężkim i stresującym lub – wręcz przeciwnie – emocjonującym dniu. Problemy przychodzą także, kiedy jesteśmy podekscytowani lub boimy się jakiegoś wydarzenia, na które czekamy. Bywa również, że skarżymy się na problemy z przedwczesnym budzeniem się, które występują, kiedy obawiamy się lub nie możemy się doczekać nadchodzącego dnia. W takich sytuacjach często budzimy się przed dźwiękiem budzika i mamy problemy z ponownym zaśnięciem. Nie wysypiamy się także czasem z powodu koszmarów sennych. Bywają też sytuacje, w których od razu po przespanej nocy czujemy się zmęczeni i nie rozumiemy dlaczego – najprawdopodobniej wtedy nasz sen był bardzo płytki. Zdarza się nawet również, że nie znamy przyczyn owych problemów lub nie potrafimy ich znaleźć. Mogą one mieć podłoże w różnego rodzaju chorobach, przyjmowanych lekach, zmianowym trybie pracy lub używkach (na przykład alkoholu, nikotynie, kofeinie). Bywa jednak tak, że przyczyny tych problemów leżą głębiej – mogą być nawet jednym z objawów nerwicy lub depresji.

Pojedyncze przypadki nieprzespanej nocy, problemów z zaśnięciem lub przedwczesnego budzenia się nie muszą burzyć naszego spokoju. Są one całkowicie normalne i typowe dla nas wszystkich, mogą być wywołane przez zmiany rytmu dnia lub silniejsze emocje. Problemy zaczynają się, kiedy nieprzespane noce zdarzają się częściej i trwają dłuższy czas – ponad dwa tygodnie. Zaleca się w takich sytuacjach wykonanie serii badań, które mogą potwierdzić lub wykluczyć różnego rodzaju choroby somatyczne, będące przyczyną owych problemów. Warto także udać się do specjalisty – psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty, który przeprowadzając wywiad, wskaże nam podłoże bezsenności i pomoże odnaleźć sposób, aby sobie z nią poradzić. Często bowiem nie wiemy nawet, skąd się wzięły u nas problemy ze snem. Specjaliści razem z nami przeanalizują nasz rytm dnia i ostatnie zmiany w naszym życiu, dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć przyczyny trudności. Otrzymamy również odpowiednie wskazówki, skierowanie na psychoterapię, czy też odpowiednie leki nasenne.

Bezsenność może być również jednym z objawów zaburzeń takich jak nerwica lub depresja. W przypadku pierwszej z nich, możemy się spotkać, obok problemów ze snem, z takimi objawami jak chociażby kołatanie serca, napady lęku, frustracja, zawroty i bóle głowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, odczuwanie przygnębienia. Objawy depresji to także uczucie zmęczenia, obniżony nastrój, niższe poczucie własnej wartości, obniżenie sprawności myślenia i koncentracji uwagi, zmniejszenie apetytu. Dzięki odpowiedniej diagnozie, przeprowadzonej przez specjalistę, problemom ze snem da się zaradzić. Najlepiej jednak nie zwlekać zbyt długo, ponieważ zdecydowanie łatwiej i szybciej wrócić do dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, kiedy zauważymy pierwsze symptomy, a nie ciężkie objawy zaburzeń.

Wprawne oko psychologa szybko pomoże nam ustalić przyczyny bezsenności i dowiemy się, jak sobie z nimi radzić.

Nie bagatelizuj problemów ze snem. Osoby, które się nie wysypiają mają często problemy z koncentracją i uwagą, ponieważ nie regenerują sił podczas nocnego wypoczynku. Kiedy problemy ze snem się przedłużają, stajemy się coraz częściej poddenerwowani, co może negatywnie odbijać się na naszych relacjach z bliskimi, psuć atmosferę w domu i w pracy. Często poprzez problemy z zaśnięciem, przedwczesnym budzeniem lub niewysypianiem się nasz organizm wysyła nam pierwsze sygnały, że zaczyna się dziać z nim coś złego. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej wrócimy do normalnego trybu dnia i będziemy z powodzeniem przesypiać całą noc.

Tagged: , ,

About the Author

Beata Lutomska Jeśli zauważyli Państwo w śród swoich bliskich lub u siebie niepokojące objawy zachęcam do kontaktu w celu przeprowadzenia wstępnej rozmowy.

Pomoc psychologiczna i skuteczna psychoterapia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, masz problem w komunikacji z dorastającą młodzieżą umów się na wizytę.