12 listopada 2015 Beata Lutomska

Anoreksja- zaburzenia odżywiania

Anoreksja, czyli inaczej jadłowstręt psychiczny, to choroba charakteryzująca się zaburzeniami odżywiania, które mają na celu utratę wagi i podtrzymywanie jej przez osobę chorą. Zaburzenie to może być spowodowane wieloma czynnikami: psychicznymi, biologicznymi czy też kulturowymi, a powodzenie w jego leczeniu zależy w dużej mierze od momentu, w którym się rozpoczyna.

Zdarza się, że oprócz terapii, konieczna jest również hospitalizacja osoby chorej na anoreksję. Najczęściej przyczynami tego jest bardzo niska masa ciała, jednak do szpitala trafiają także osoby na przykład po przebytych próbach samobójczych lub z zaburzeniami rytmu serca. Celem hospitalizacji jest ogólna poprawa zdrowia, a także przyrost masy ciała, zmniejszenie skutków wykończenia organizmu oraz rozwinięcie umiejętności prawidłowego odżywiania się.

Psychoterapia anoreksji polega głównie na nauczeniu się samoakceptacji, poprawie własnej samooceny, zrozumieniu własnych emocji oraz wypracowaniu nowych wzorców radzenia sobie z emocjami. Zaczyna się ona od zmiany negatywnych nawyków związanych z jedzeniem, ponieważ osoba z anoreksją nie dostrzega problemów związanych z chorobą i bardzo boi się przytyć. Terapia ma miejsce we współpracy z osobami bliskimi dla osoby chorej, które starają się na co dzień kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Psycholog, poprzez rozmowę z osobą, stara się dotrzeć do przyczyn zaburzenia, które są ukryte w psychice pacjentki. Taka kontrola trwa do momentu, kiedy osoba zrozumie, że choroba niszczy jej organizm. Jeżeli osoba chora jest niepełnoletnia, lub choroba wynika z zachowań i relacji zaistniałych w jej rodzinie, bardzo przydatna może się okazać w tym przypadku, oprócz terapii indywidualnej, także terapia rodzinna. Rodzice osoby cierpiącej na anoreksję uczą się wtedy, jak zrozumieć swoje dziecko, starają się zrozumieć istotę jego choroby oraz uczą się je wspierać.

Ponieważ bardzo rzadko zdarza się, aby osoba borykająca się z problemem anoreksji sama dostrzegła istotę problemu i podjęła decyzję o leczeniu, zadanie to należy przede wszystkim do osób dla niej najbliższych, domowników. Ważne jest, aby jak najwcześniej podjąć decyzję o rozpoczęciu psychoterapii. Niestety, wiele rodzin decyduje się na samodzielne próby wpłynięcia na osobę chorą, na przykład poprzez zmuszanie jej do jedzenia. Może to mieć wręcz odwrotny efekt do zamierzonego – prowadzić do wywoływania wymiotów lub spożywania dużej ilości środków przeczyszczających. Te z kolei prowadzą do jeszcze większego obniżenia poczucia własnej wartości, spadku samoakceptacji.

Podsumowując, w leczeniu anoreksji bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie psychoterapii. Najczęściej odbywa się ona we współpracy psychologa z psychiatrą oraz lekarzem ogólnym. Zatem, jeżeli zastanawiamy się, czy osoba nam bliska może się borykać z tego typu zaburzeniem psychicznym lub wykazuje niektóre z objawów typowych dla anoreksji, warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości, postawi diagnozę, oraz, jeśli będzie taka konieczność – podejmie decyzję o terapii.

Tagged: ,

About the Author

Beata Lutomska Jeśli zauważyli Państwo w śród swoich bliskich lub u siebie niepokojące objawy zachęcam do kontaktu w celu przeprowadzenia wstępnej rozmowy.

Pomoc psychologiczna i skuteczna psychoterapia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, masz problem w komunikacji z dorastającą młodzieżą umów się na wizytę.